DĀRZA PLĀNOŠANA II. KĀDU DĀRZU ES VĒLOS? DĀRZU STILI UN DĀRZA ĪPAŠĀ 'ROZĪNĪTE'
- Arta Maurisa
- 17. apr.
- Lasīts 2 min
Updated: pirms 3 dienām
DĀRZA STILISTIKA
Dārza raksturs un stils zināmā mērā ir atkarīgs no tā izmēra – jo mazāks dārzs, jo precīzāk to var izveidot konkrētās sajūtās un stilistikā. Savukārt plaša dārza priekšrocība ir iegūt plašumu un radīt vairākas, arī atšķirīgas noskaņas, veidojot dažādas dārza telpas, kas visas kopā veido oriģinālu dārza rokrakstu.

MINIMĀLISMA DĀRZS
Askētiska stila dārzs veidojas no skaidriem, vienkāršiem un ‘tīriem’ risinājumiem, kur dominē skaidras līnijas un viegli nolasāma ideja. To papildina atbilstoša materialitāte akmeņos un salīdzinoši viendabīgi stādījumi. Piemēram, zāliena laukumu ieskauj seguma kvadrāts vai aplis, ap to kārtojas graudzāļu vai hortenziju masa, bet dārza perimetru veido viendabīgs dižskābārža dzīvžogs. Šādā dārzā lieliski iederas kāds spilgts akcents, piemēram, dizaina sols redzamā vietā, mākslas objekts vai īpašs augs, kas kļūst par fokusa punktu. Dārzs paliek samērā nemainīgs, saprotams un sakārtots, turklāt arī tā uzturēšana ir salīdzinoši vienkārša.

INTENSĪVS DĀRZS
Īpaši nelielos dārzos, līdz 300 m², ieteicams apsvērt risinājumus bez zāliena vai ar nelielu zāliena laukumu, jo zāliens ir viens no laikietilpīgākajiem dārza elementiem. Intensīvā dārzā, neatkarīgi no izmēra, veidojas vairākas zonas – piemēram, neliels garšaugu dārziņš, ūdens trauks, uguns vieta, bērnu zona ar zemē iebūvētu batutu, bet blakus terase ģimenes un draugu pulcēšanās brīžiem. Stādījumi var būt daudzveidīgi – mežonīgi vai kārtīgi, monohromā gammā vai spilgtā krāsu festivāla noskaņās. Svarīgi izvēlēties vietai piemērotus augus, domājot par stādījumu slāņiem un līmeņiem, kas var sasniegt pat 3–5 metru augstumu, radot telpiskumu, intrigu un gaismēnu spēles. Šādos dārzos ir patīkami uzturēties, staigāt, atklāt un piedzīvot.

DĀRZI KĀ DAŽĀDU STILU UN IDEJU APVIENOJUMS
Mūsdienās pat nelielos dārzos iespējams radīt īstu ceļojumu dārzu pasaulē, katru stūrīti veidojot citā noskaņā un vienlaikus saglabājot vienojošu elementu visā dārzā. Šādā gadījumā svarīgi izveidot dažādas zonas, kuras var nodalīt ar lielākiem augiem, dzīvžogiem, sieniņām, nelielām dārza ēkām vai dažādiem segumiem. Tas ne tikai rada atklāšanas prieku un intrigu, bet arī veido zināmu scenogrāfiju, kas jebkurā dārzā ir būtiska.

ROZĪNĪTE
Katrs dārzs ir īpašs, tomēr ir vietas, kurās ieejot aizraujas elpa un šķiet – viss ir tik skaisti un harmoniski! Ir vērts padomāt, kas tieši padara Jūsu dārzu īpašu. Vai tajā ir kāds izteiksmīgs akcents, raksturīgs elements, unikāls risinājums vai augs, kas sniegs prieku un piešķirs dārzam neatkārtojamu auru?
"Mans skaistākais mākslas darbs ir mans dārzs." – Klods Monē
Šai rakstu sērijai būs pieci raksti, un katru nedēļu tiks publicēts viens raksts.
